wycofywane produkty ecommerce
2 min czytania.

Dodawanie produktów w sklepie internetowym to bardzo istotny element mający wpływ na widoczność sklepu w wyszukiwarce oraz rozwój sklepu, zwiększenie przychodów. Warto, aby właściciele sklepów internetowych aktualizowali swoje serwisy dodając do nich nowe produkty. Jednak nie zawsze jest tak, że dodaje się produkt do sklepu internetowego. Co robić w przypadku sytuacji odwrotnej, czyli chęci usunięcia produktu ze sklepu?

Czy opłaca się usunąć produkt ze sklepu?

Jeśli stan magazynowy konkretnego produktu wskazuje na 0 sztuk i jesteśmy świadomi tego, że w najbliższym czasie nie będziemy mieć dostawy lub po prostu chcemy wycofać z różnych innych przyczyn produkt ze sprzedaży, to co powinniśmy w takiej sytuacji zrobić z punktu widzenia SEO?

Na pewno nie usuwać tego produktu ze sklepu

W takim przypadku skutkiem będzie pojawienie się w informacji w Google Search Console o wykrytym błędzie 404. Co więcej, jeśli do tego produktu prowadziły linki z zewnątrz to stracimy ich moc.

Rozwiązanie sytuacji z wycofywanymi produktami

Pierwszym pomysłem, na który można wpaść to przekierowanie adresu tego produktu na inny (zbliżony) lub kategorię, w której się znajdował. To rozwiązanie natomiast też nie przyniesie nam najlepszego efektu.

Pamiętajmy, że strona musi się rozwijać. Rosnący site działa na korzyść, choćby nawet z tego powodu, że każda nowa podstrona to miejsce na kolejne działania optymalizacyjne oraz dodatkowe słowa kluczowe.

W przypadku wycofywanych produktów w sklepie internetowym najlepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie tego produktu, lecz oznaczenie go jako niedostępnego w sprzedaży. Aby zachęcić użytkownika do pozostania w sklepie internetowym warto na podstronie wycofanego produktu dodać panel z proponowanymi innymi produktami z tej samej kategorii.

Dzięki takiemu rozwiązaniu nasz site strony nie spadnie. W przypadku linków zewnętrznych do produktu strona nadal będzie posiadała moc płynącą z tych linków. Zyskujemy też większą szansę na konwersję oraz zatrzymanie użytkownika przez dłuższy czas w serwisie.

Wycofywane produkty w E-commerce
Ocena: 2.7 z: 10

Paweł Bugno

Od 2012-15 roku SEO Copywriter - znaki liczył w milionach. Z czasem pojawiło się szersze zainteresowanie branżą SEO, które od 2014 roku jest regularnie rozwijane. Z pasji grafik komputerowy, ulubiony rodzaj grafiki to grafika rastrowa. Aktualnie Specjalista SEO w Agencji Semahead - agencji SEM Grupy INTERIA. W wolnych chwilach szarpie struny na gitarze elektrycznej.

  1. Jest szereg sposobów na to, aby rozporządzić podstronami produktowymi, które zostały wycofane w sprzedaży. Nie podałeś więcej przykładów, a ten podany przez Ciebie nie został w 100% rozwinięty. Wybacz Paweł, ale takie artykuły są kolejnymi z cyklu i niczym nie różniącymi się od innych artykułów.

    1. Metod jest zapewne wiele, ja opisałem tą, którą uważam za jedną z najlepszych z punktu widzenia SEO. Jeśli masz jakieś konkretne metody na myśli zapraszam do podania ich w komentarzu 🙂

  2. “Dzięki takiemu rozwiązaniu nasz site strony nie spadnie, tak samo pozycje, na które był widoczny ten produkt w wyszukiwarce.” Co do pierwszej części się zgodzę (jeśli adres do wycofanego produktu jest podlinkowany np. w mapie strony), ale druga część zdania nie jest do końca prawdą. Jak dobrze wiesz – produkty niedostępne nie wyświetlają się w kategoriach sklepu i innych listingach produktowych, tak więc wypada tutaj mnóstwo linków wewnętrznych. Dlatego też często karty produktu niedostępnego tracą swoją wcześniejszą pozycje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *