Wstawianie tabeli Wordpress
2 min czytania.

WordPress nie pozwala nam na tworzenie tabeli z poziomu edytora wizualnego. We wpisach stworzenie ciekawej tabeli może przydać nam się przy przedstawianiu różnych danych. Jak więc stworzyć przejrzystą, elegancką oraz czytelną tabelę? Z pomocą nadchodzi TablePress – wtyczka przeznaczona do tworzenia tabeli.

Tworzenie tabeli WordPress

Po zainstalowaniu wtyczki TablePress znajdziemy ją w Menu w Kokpicie:

tabela w wordpress

Jak widzimy mamy dostęp do opcji: Wszystkie tabele; Dodaj nową tabelę; Importuj tabelę; Eksportuj tabelę; Opcje wtyczki oraz O TablePress.

Pierwsze miejsce zajmuje opcja “Wszystkie tabele” i jak sama nazwa wskazuje jest to miejsce, w którym będziemy mieli dostęp do stworzonych przez siebie tabel. Z tego poziomu można edytować tabele, usuwać itp. Opcje “Importuj tabelę” oraz “Eksportuj tabelę” pozwalają na import lub eksport tabel dzięki czemu szybko przeniesiemy stworzone przez nas tabele na inne blogi.

Druga opcja to “Dodaj nową tabelę”. Jeśli chcemy stworzyć nową tabelę to właśnie tam musimy się udać. Naszym oczom przedstawi się panel tworzenia tabeli:

tworzenie tabeli wordpress

Wystarczy więc nazwać naszą tabelę, opcjonalnie wpisać opis tabeli, ustalić liczbę wierszy oraz kolumn. Po uzupełnieniu tych danych klikamy “Dodaj tabelę” i tym samym przechodzimy do konkretów, czyli szczegółowego wypełniania tabeli oraz ustawienia jej opcji.

opcje tabeli

Uzupełniamy poszczególne rubryki tabeli danymi. Niżej mamy pole “Operacje na tabeli” pozwalające na dodanie linku czy obrazka do danego pola, a także na zaawansowaną edycję. Wiersze możemy ukrywać, pokazywać, duplikować, wstawiać czy usuwać w dowolnej konfiguracji. Co więcej okno “Opcje tabeli” pozwala na zastosowanie dodatkowych elementów, które z pewnością sprawią, że nasza tabela ostatecznie będzie wyglądać znacznie atrakcyjniej.

Pod opcjami tabeli znajdziemy dodatkowe opcje javascript:

parametry tabeli

Każdy z podpunktów jest tutaj dobrze wyjaśniony i nie trzeba go szczegółowo omawiać. Do samego wpisu wklejamy tabelę poprzez dodanie wygenerowanego Shortcode np. shortcode

Tak więc wygląda przykładowa tabela stworzona na potrzeby tego wpisu:

Nagłówek 1Nagłówek 2Nagłówek 3Nagłówek 4
Przykład 1Parametr 1Parametr 1Parametr 1
Przykład 2Parametr 2Parametr 2Parametr 2
Przykład 3Parametr 3Parametr 3Parametr 3
Przykład 4Parametr 4Parametr 4Parametr 4
Przykład 5Parametr 5Parametr 5Parametr 5
Przykład 6Parametr 6Parametr 6Parametr 6

Wtyczka TablePress pozwoli nam jeszcze bardziej uatrakcyjnić treść naszego wpisu. Jest to więc doskonałe rozwinięcie poprzedniego artykułu dotyczącego formatowania tekstu na WordPress’ie.

Przy większej ilości wierszy w tabeli możemy dodać opcję wyszukiwania co ułatwi użytkownikowi znalezienie pożądanej informacji. Warto samemu przetestować tabelę i dostosować do siebie jej opcje. Powodzenia!

 

Tworzenie tabeli w WordPress’ie
Ocena: 4.7 z: 18

Paweł Bugno

Od 2012-15 roku SEO Copywriter - znaki liczył w milionach. Z czasem pojawiło się szersze zainteresowanie branżą SEO, które od 2014 roku jest regularnie rozwijane. Z pasji grafik komputerowy, ulubiony rodzaj grafiki to grafika rastrowa. Aktualnie Specjalista SEO w Agencji Semahead - agencji SEM Grupy INTERIA. W wolnych chwilach szarpie struny na gitarze elektrycznej.

 1. Co kto woli 🙂 z Excela też można, ale czy Excel pozwoli Ci na przeklejenie tabeli, która da użytkownikowi możliwość wyszukiwania, zezwoli na ustawienie sortowania tabeli itp.?

  Nie mówiąc już o tym, że zazwyczaj podczas realizacji wpisu masz dopiero “suche” dane. Musiałbyś je więc tak czy inaczej wprowadzić do Excela i dopiero z niego kopiować do WordPress’a. Na jedno wychodzi, tyle, że samo skopiowanie nie da Ci wyżej wspomnianych “dodatków”

 2. Pomysł z tabelą świetny, chociaż tak jak Dominik, w pierwszej kolejności pomyślałabym o excelu. Szkoda, że nie jest to wbudowana funkcjonalność. Może kiedyś…

 3. Byłoby idealnie, ale niestety co innego mam na podglądzie a co innego na stronie – formatowanie tabeli nie jest zachowywane. Mam na myśli szerokość komórek – są jednakowe. Przez co tekst jest stłoczony w wąskich kolumnach. Mam na stronie na dole pasek do przewijania w poziomie ale co z tego jak tabela jest zepsuta. Tzn. opcja przewijania nie może być wykorzystana.
  Ponadto nie ma możliwości definiowania kolorów czcionki – na mojej stronie mam białą na ciemnym. Włożona tabela wyświetla białą czcionkę na białym tle. Nie będę zmieniał kolorystyki czyli w sumie szablonu całej strony do tabeli.

  1. TRUMAN_BURBANK; Jeśli chodzi o szerokość kolumn to musisz wejść w opcje wtyczki czyli w kokpicie w “TablePress”, kolejno w opcje wtyczki i tam masz miejsce na niestandardowy CSS.
   W tym miejscu należy użyć:

   .tablepress-id-numer tabeli .column-3 {
   width: 300px;
   }

   tam gdzie napisałem numer tabeli wpisujesz ID wybranej przez siebie tabeli, w której chcesz zastosować te zmiany np. jeśli twoja tabela posiada ID 1 to wpisujesz tam tylko 1.
   kolejno w kodzie podałem column-3 – tutaj wpisujesz kolumnę, do której kod ma się tyczyć.
   niżej masz już width czyli szerokość tabeli, którą możesz określić w px 🙂

   Jeśli chodzi o kolor to mi najłatwiej jest korzystać z html-a – możesz definiować kolory czy formatować tekst w inny sposób wykorzystując html-a.
   W przypadku koloru wystarczy, że tekst w danej kolumnie umieścisz w:

   <font color="kolor">Twój tekst</font>

   Abyś mógł to zobaczyć, zmieniłem w tabeli we wpisie “Przykład 1” na kolor czerwony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *