Photoshop - jak zacząć uczyć się programu
2 min czytania.

Tworzenie grafik, obróbka zdjęć czy realizacja jakichkolwiek innych projektów związanych z grafiką rastrową jest możliwa przy użyciu Adobe Photoshop. Niezbędne są do tego trzy rzeczy: pierwsza oczywiście komputer, druga to Adobe Photoshop w wybranej przez siebie wersji, a trzecia to przynajmniej podstawowe umiejętności obsługi tego programu. Jak więc zacząć uczyć się programu, aby skompletować trzy wyżej wymienione elementy?

Nieograniczone możliwości

Prawdą jest, że Photoshop to jeden z najbardziej wszechstronnych programów, który dzięki intuicyjnym rozwiązaniom pozwala na korzystanie ze swoich funkcji osobom niewtajemniczonym. Oczywiście, żeby poruszać się po tym świecie w sposób bezbłędny i odkryć wszystkie tajemnice programu należy się go nauczyć, a przynajmniej się z nim zaprzyjaźnić.

Prosty sposób na poznanie

W sieci dostępnych jest wiele kursów, które wnikliwie analizują program i umożliwiają dojście do perfekcji poprzez ćwiczenia. Nie każdy jednak lubi taką formę nauki. Potraktujmy Photoshop jak zabawę i zajrzyjmy na liczne tutoriale, które krok po kroku pokażą jak wykonać różnego rodzaju grafiki czy retusz fotografii. Tworzone przez użytkowników w autentyczny sposób przedstawiają milion sposobów na jedno zagadnienie.

Tak właśnie wyglądał mój początek przygody z Adobe Photoshop. Poprzez oglądanie tutoriali i wykonywanie ich krok po kroku poznałem program. Kolejno przy tworzeniu autorskich grafik byłem w stanie połączyć różne funkcje, które wcześniej wykorzystywałem przy odwzorowaniu tutoriali. Czym więcej tutoriali wykonywałem tym więcej funkcji programu poznawałem.

Ostatecznie w ręce wpadła mi bardzo ciekawa książka, a mianowicie Photoshop CS3 PL Anny Owczarz-Dadan. Była to prawdziwa kopalnia wiedzy, która pozwoliła mi jeszcze bardziej rozwinąć umiejętności poruszania się po programie.

Kolejne etapy przyszły już same – po prostu przez metodę prób i błędów starałem się uzyskać pożądany efekt.

Photoshop CS3 to wersja, od której zaczynałem. Aktualnie warto zacząć od najnowszej i właśnie do niej szukać tutoriali, czy książek lub jak kto woli video kursów.

Nie tylko Photoshop…

W ten sam sposób możemy uczyć się każdego innego programu, czy to związanego z grafiką komputerową, czy z jakąkolwiek inną dziedziną.

Jedno jest pewne – tylko regularne ćwiczenia pozwolą nam osiągnąć swobodę poruszania się po programie i możliwości rozwoju, a także tworzenia coraz to bardziej zaawansowanych rzeczy.

Dlaczego Photoshop?

Aktualnie mamy dostęp do wielu programów graficznych, które są bardzo zautomatyzowane i pozwalają na osiąganie ciekawych efektów po kilku kliknięciach myszy… Jednak takie rozwiązanie jest dla mnie mało satysfakcjonujące. Osobiście wolę dojść do konkretnego efektu krok po kroku niż oddać to automatyzacji. Każdy, kogo pasją jest grafika na pewno się ze mną zgodzi.

Jak zacząć przygodę z Adobe Photoshop
Ocena: 4.3 z: 24

Paweł Bugno

Od 2012-15 roku SEO Copywriter - znaki liczył w milionach. Z czasem pojawiło się szersze zainteresowanie branżą SEO, które od 2014 roku jest regularnie rozwijane. Z pasji grafik komputerowy, ulubiony rodzaj grafiki to grafika rastrowa. Aktualnie Starszy Specjalista SEO w Agencji Semahead - agencji SEM Grupy INTERIA. W wolnych chwilach szarpie struny na gitarze elektrycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *