Generowanie tagu title i meta description

Tag title i meta description to najczęściej pierwsza rzecz, którą analizuje się podczas tworzenia audytu SEO. Panują tutaj różne zasady, jeśli chodzi o zwykłe strony internetowe, a gdy bierzemy pod lupę sklepy internetowe. Sprawdź jak to zrobić poprawnie.

Czym jest tag title i meta description?

Tag title to nic innego jak tytuł strony/podstrony, a meta description to jej krótki opis. Tag title nie powinien przekraczać 70 znaków, a meta description 140 znaków. Obydwa te elementy wyświetlane są w wyszukiwarce:

wyniki wyszukiwania google

Najpierw na niebiesko title, niżej adres strony internetowej, a ostatecznie meta description. Między adresem, a description mogą być wyświetlane również fragmenty rozszerzone. Przykład:

Dane strukturalne pod oceny

W tym wypadku jest to ocena artykułu.

Generowanie tagu title i meta description

Sklepy internetowe możemy podzielić na kilka sekcji:

 • Strona Główna,
 • Strony Kategorii,
 • Strony Podkategorii,
 • Strony Produktowe,
 • Strony Statyczne.

Zarówno tag title jak i meta description dla strony głównej zwykle ustalany jest ręcznie. Jednak np. dla stron kategorii, podkategorii oraz stron produktowych tworzenie tego ręcznie było by katorgą w dużych sklepach internetowych. Dlatego też generuje się schematy, dzięki którym tag title i meta description tworzy się automatycznie. W przypadku popularnych CMS-ów mamy dostęp do wtyczek, które pozwalają na ustawienie generowania automatycznego. W WordPressie możemy to zrobić przy pomocy YoastSEO.

Strony kategorii:

Dla stron kategorii możemy zastosować schemat:

[nazwa kategorii] – Sklep internetowy [nazwa sklepu]

Jeśli nazwy kategorii w sklepie internetowym są krótkie to nie wykorzystamy w pełni potencjału tagu title. Dlatego też warto go rozbudować dodając np.:

[nazwa kategorii] – Opinie, Ceny – Sklep internetowy [nazwa sklepu]

Strony podkategorii:

W przypadku podkategorii schemat powinien wyglądać następująco:

[nazwa podkategorii] – [nazwa kategorii głównej] – Sklep internetowy [nazwa sklepu]

Strony produktowe:

Tutaj generujemy schemat:

[Nazwa produktu] – [Nazwa kategorii, w której produkt się znajduje] – Sklep internetowy [nazwa sklepu]

Strony statyczne:

[nazwa strony statycznej] – Sklep internetowy [nazwa sklepu]

Blog sklepu:

Jeśli sklep prowadzi swój blog to title wpisu powinien wyglądać następująco:

[Nazwa wpisu] – Blog [nazwa sklepu]

Kategorie bloga sklepu:

[nazwa kategorii] – Blog [nazwa sklepu]

W przypadku generowania meta description najlepszym rozwiązaniem jest pobieranie z treści konkretnej podstrony – pierwszych 140 znaków. Działa to dobrze w sklepach internetowych, które mają wdrożone opisy kategorii/podkategorii. W innym wypadku meta description nie będzie wyglądał zbyt dobrze bo prawdopodobnie Google pobierze ze strony część tekstu, który nie opisuje kategorii.

Oczywiście nie są to „sztywne” schematy, których nie możemy zmieniać. Wszystko zależy od struktury sklepu i w niektórych przypadkach konieczne jest generowanie tagu title i meta description w inny sposób.

Dla zwykłych stron internetowych sprawa wygląda inaczej bo najczęściej blokuje nas site takiej strony bowiem jest o wiele mniejszy niż w przypadku sklepów internetowych. Tagi title i meta description ustala się więc ręcznie. Niejednokrotnie konieczne jest rozbudowanie serwisu o podstrony przypisane do słów kluczowych.

Generowanie title i meta description dla e-commerce
Ocena: 4.1 z: 9

Paweł Bugno

Od 2012-15 roku SEO Copywriter - znaki liczył w milionach. Z czasem pojawiło się szersze zainteresowanie branżą SEO, które od 2014 roku jest regularnie rozwijane. Z pasji grafik komputerowy, ulubiony rodzaj grafiki to grafika rastrowa. Aktualnie Specjalista SEO w Agencji Semahead - agencji SEM Grupy INTERIA. W wolnych chwilach szarpie struny na gitarze elektrycznej.

  1. Michał, oczywiście jest to fajna sprawa. Oprócz emoji możemy korzystać również ze znaków specjalnych.
   Warto jednak dodać, że faktyczne pojawienie się emoji w title nie jest sprawą prostą 🙂 Nie zawsze (przynajmniej na razie) Google wyświetla taki “dodatek” 🙂 Dużo łatwiej jest uzyskać ten efekt w description, co oczywiście nie zmienia faktu, że wynik wyszukiwania stanie się bardziej zachęcający co pozytywnie wpłynie na CTR 🙂

 1. wydaje mi się że takie emoty to średnio poważne ?
  dwa. jak to wygląda w przypadku normalnych stron ustawka title dla podstron gdzie mamy wiadomo nazwa podstrony np. o firmie | opis jakby szła z automatu, ale np. dla 10-15 podstron można zrobić to jeszcze ręcznie, ale to chyba też nie do końca dobre rozwiązanie.

  1. Mateusz, co do emotikonów – co kto lubi 🙂 ja osobiście wolę znaki specjalne.

   W przypadku normalnych stron internetowych ustalasz title ręcznie. Gdy masz zakładkę “o firmie” to możesz dać:
   O firmie – Studio Projektowania Stron – Hauerpower

   Jeśli słów kluczowych dobrałeś znacznie więcej niż masz głównych podstron to będziesz musiał rozbudować stronę oraz każdą z nowych podstron zoptymalizować pod konkretne słowa kluczowe 🙂

   1. dzięki,
    jeżeli jest to fraza projektowanie stron to zakładam nie spamujemy projektowanie stron – hauerpower ?
    choć to mocno popularne – nawrzucać w titlu 🙂

    w podanym przykładzie jaki dajesz co do hauerpower to można jeszcze coś wrzucić by wykorzystać miejsce na full, 🙂

 2. W twoim przypadku “projektowanie stron” na pewno będzie pożądaną frazą. Więc jak najbardziej jedną z podstron możesz zoptymalizować pod taką frazę 🙂

  Tak, podany przykład ma 50 znaków, więc zostaje jeszcze 20. Możesz coś tam dorzucić jeśli tylko będzie wyglądało naturalnie i miało “potencjał” 😉

 3. W przypadku dużych sklepów internetowych warto faktycznie niektóre procesy zoptymalizować, ale zaraz potem najlepiej przejrzeć efekty tej automatyzacji. Zaciągając tekst z opisu produktu czy kategorii do description istnieje ryzyko uzyskania marnego efektu, który negatywnie wpłynie na CTR, jeśli np. niektóre opisy będzie zaczynały się laniem wody czy ogólnikami.

  Z drugiej strony ręcznie ustawione title też zawsze będzie miało większą wartość, dlatego warto praktykować ręczną optymalizację jak najczęściej. W przypadku dużych serwisów można np. zoptymalizować wszystko z automatu, potem ręcznie pozmieniać najważniejsze kategorie i produkty, a na końcu stopniowo optymalizować kolejne – również ręcznie.

  1. Przy pełnej optymalizacji bierze się pod uwagę również opisy kategorii więc wtedy tworzy się je takie, aby pierwsza ich część nie była jedynie laniem wody.
   Co do drugiej części to oczywiście można stopniowo wprowadzać optymalizację ręcznie dlatego też pisałem, że nie są to sztywne schematy, których bezwzględnie należy się trzymać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *