Skąd brać darmowe zdjęcia
2 min czytania.

Każda strona internetowa czy blog wykorzystuje zdjęcia. Dzięki nim całość wygląda znacznie ciekawiej i przykuwa uwagę. Dobranie odpowiedniego zdjęcia głównego do wpisu może nawet kilkakrotnie zwiększyć zainteresowanie użytkowników konkretnym postem. Jednak nie każdego stać na wykupienie sobie pakietu zdjęć na portalach stockowych. Skąd zatem brać darmowe zdjęcia na swojego bloga?

Google Grafika?

Wyszukiwarka grafiki Google wyszukuje tysiące zdjęć, jednak nie są one darmowe. Są to grafiki objęte prawem autorskim. Wykorzystując czyjeś zdjęcia pochodzące z wyszukiwarki grafiki w Google, łamiemy prawo. Dla wielu osób wydaje się to czymś banalnym, jednak takie nie będzie, gdy dostaniemy wezwanie sądowe do zapłaty.

Jeśli chcemy korzystać z grafik pochodzących z wyszukiwarki grafiki Google, należy podczas wyszukiwania przejść w zakładkę “Narzędzia”, kolejno “Prawa do użytkowania” oraz wybrać “Oznaczone do ponownego wykorzystania z modyfikacją” lub “Oznaczone do ponownego wykorzystania”. Zależy, czy zdjęcie będziemy modyfikować, czy też nie.

Google Grafika

Istnieje jednak kilka portali, które oferują darmowe zdjęcia wysokiej jakości do użytku komercyjnego. Według mnie zdecydowanym faworytem jest Pixabay.

Pixabay

Pixabay to portal udostępniający nam obrazy oraz video do dowolnego użytku. Możemy je pobierać w różnych rozdzielczościach, upubliczniać czy także modyfikować w dowolny sposób – bez ograniczeń. Przy pobieraniu zdjęć widnieje zapis:

pobieranie pixabay

Unsplash

Unsplash to kolejny portal oferujący darmowe zdjęcia do wykorzystania. Posiada sporą bazę zdjęć i na pewno znajdziemy tam zdjęcia, które wykorzystamy na naszym blogu.

Gratisography

Gratisography przyda się każdemu blogerowi. Mnóstwo wysokiej jakości zdjęć z pewnością znajdzie zastosowanie we wpisach, jako obrazki główne itp.

Freeimages

Darmowe zdjęcia oraz ilustracje posegregowana w kategoriach – aktualna ich liczba to 390 122.

Płatne źródła

Miejsc, gdzie znajdziemy płatne zdjęcia na bloga czy stronę internetową jest na prawdę wiele. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć:

 • Adobe Stock
 • Fotolia
 • Istockphoto
 • Shutterstock
Darmowe zdjęcia na bloga – skąd pobierać?
Ocena: 5 z: 3

Paweł Bugno

Od 2012-15 roku SEO Copywriter - znaki liczył w milionach. Z czasem pojawiło się szersze zainteresowanie branżą SEO, które od 2014 roku jest regularnie rozwijane. Z pasji grafik komputerowy, ulubiony rodzaj grafiki to grafika rastrowa. Aktualnie Specjalista SEO w Agencji Semahead - agencji SEM Grupy INTERIA. W wolnych chwilach szarpie struny na gitarze elektrycznej.

 1. Witam. Super wpis, który pomógł odpowiedzieć na moje zagadnienie. Mam jednak pytanie. Czy dodajac na bloga zdjecie z Google grafika po wczesniejszym zaznaczeniu “oznaczone do ponownego użytkowania” muszę podać źródło zdjęcia? Jesli tak to czy musi to być link czy wystarczy “źródło: google grafika” ? Pozdrawiam

  1. Źródło Google Grafika odpada ponieważ to nie Google jest źródłem, a strona, na której dane zdjęcie jest umieszczone. Musisz każdorazowo zapoznać się z daną licencją i sprawdzić, czy przypadkiem nie jest wymagane podanie źródła. Google również wspomina o tym w supporcie:

   “Uwaga: przed ponownym wykorzystaniem materiału upewnij się, że jego licencja jest ważna, i przeczytaj zawarte w niej dokładne warunki wykorzystania. Na przykład w przypadku użycia grafiki licencja może wymagać zamieszczenia informacji o jej twórcy. Nie możemy sprawdzić, czy konkretna licencja jest ważna, dlatego nie możemy stwierdzić, czy dane materiały są licencjonowane zgodnie z prawem.”

    1. Pixabay udostępnia zdjęcia na licencji CC0 Creative Commons – oznacza to, że przesyłający zdjęcia zrzeka się praw autorskich więc nie musisz podawać źródła/autora 🙂
     Przy każdym zdjęciu po prawej stronie znajduje się dopisek dotyczący licencji:
     “CC0 Creative Commons
     Darmowy do użytku komercyjnego
     Nie wymaga przypisania”
     Jeśli widzisz coś takiego to śmiało możesz korzystać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *