Darmowe narzędzia seo
4 min czytania.

Podczas optymalizacji strony internetowej, czy także sprawdzania wskaźników dotyczących jej jakości lub mocy niezbędne będą narzędzia, które pomogą nam uzyskać dodatkowe informacje. Darmowe narzędzia SEO ułatwią prace związane z pozycjonowaniem i optymalizacją. Warto się im przyglądnąć.

SEOptimer

Seo optimer

SEOptimer to narzędzie, które zbada naszą stronę internetową pod kątem SEO, Mobile, Social czy Security. Poda nam podstawowe informacje, które możemy wykorzystać przy tworzeniu audytu SEO. Od czasu do czasu warto zaglądnąć jaką ocenę daje naszej stronie SEOptimer.

Copyscape

Copyscape

Każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak Google nie lubi duplikacji. Chcąc sprawdzić, czy na danej stronie internetowej występuje duplikacja treści zarówno w obrębie serwisu jak i w obrębie sieci warto skorzystać z narzędzia Copyscape. Narzędzie wykryje duplikaty i poda nam odnośniki do stron, na których się znajdują.

Monitoring pozycji

monitoring pozycji

W przypadku narzędzi przeznaczonych do monitoringu pozycji słów kluczowych wybór jest spory. Praktycznie wszystkie bardziej znane narzędzia oferują nam pakiety darmowe z ograniczeniami do danej ilości fraz. Przykładem może być tutaj Webpozycja, która pozwala na sprawdzenie do 15 fraz dziennie za darmo.

Jeśli nie przeszkadza nam ręczne sprawdzanie pozycji to do tego zadania świetnie sprawdzi się cmonitor. Takie zastosowanie będzie mogło mieć miejsce jedynie przy sprawdzaniu pojedynczych słów kluczowych. Jeśli mamy zamiar sprawdzać codziennie pozycje dla minimum kilkudziesięciu fraz to warto zainwestować w płatne pakiety, które zrobią to automatycznie.

Jednymi z najpopularniejszych płatnych narzędzi do sprawdzania pozycji słów kluczowych są:

  • Webpozycja
  • Stat4seo
  • Serpmonster
  • Seostation

Szybkość strony internetowej

Szybkość działania strony internetowej to aktualnie jeden z czynników rankingowych Google. Warto postarać się o jak najsprawniejsze wczytywanie strony.

PageSpeedInsights

Page Speed

W badaniu szybkości pomoże nam darmowe narzędzie od Google – PageSpeedInsights. Zbadamy nim zarówno szybkość strony na urządzeniach mobilnych jak i desktopowych. PageSpeed pokaże nam co należy poprawić na stronie, aby szybkość wczytywania uległa poprawie.

GTmetrix

GTmetrix

Kolejne narzędzie, które zbada szybkość naszej strony internetowej i podpowie nam co poprawić, aby szybkość uległa poprawie.

Przy przyśpieszaniu strony internetowej warto zbadać ją obydwoma narzędziami wymienionymi wyżej.

Mobile Friendly

Mobile Friendly

Wraz z coraz to większym rozpowszechnianiem się smartfonów i tabletów zwiększyła się ilość wejść na strony internetowe z tych urządzeń. Dlatego też warto zadbać o komfort użytkowników tych urządzeń wprowadzając wersję responsywną strony – o ile takowej jeszcze nie mamy. W sprawdzeniu poprawności wyświetlania się i korzystania z takiej strony pomoże nam darmowe narzędzie od Google – Mobile Friendly, które w razie błędów pokaże co naprawić.

Answer the public

Answer the public

Answerthepublic jest narzędziem, które pomoże w dobraniu słów kluczowych, czy także zainspiruje podając przykładowe tematy. Idealne narzędzie dla osób prowadzących bloga. Dostępne jest w kilku językach, a w tym również w języku polskim.

Ubersuggest

Ubersuggest

Ubersuggest pomoże w doborze słów kluczowych. Jeśli szukamy inspiracji do wyszukiwania nowych słów kluczowych to śmiało możemy skorzystać z tego narzędzia. Po wpisaniu głównej frazy otrzymamy listę czasem nawet setek dodatkowych słów kluczowych związanych z główną frazą. Narzędzie oferuje możliwość wyszukiwania w języku polskim.

Oczywiście nie zapominajmy kolejno sprawdzić potencjału tych fraz w  Google Keyword Planner.

SEO Review Tools

SEO review tools

SEO Review Tools jest stroną, gdzie znajdziemy kilka różnych narzędzi przydatnych w SEO. Między innymi mowa tutaj o sprawdzaniu DA/PA strony, znajdziemy tam narzędzie do wykrywania duplikatów, podpowiadania słów kluczowych czy sprawdzenia przekierowań.

HTTP Status CodeChecker

HTTP Status Code Checker

Jak mowa o przekierowaniach to oczywiście HTTP Status CodeChecker. Świetnie narzędzie, które sprawdzi przekierowania strony wyświetlając ich kody. Narzędzie to przydaje się podczas każdego audytu SEO.

Structured Data Testing

Dane strukturalne test

Jeśli wdrażamy dane strukturalne na stronie internetowej to ich poprawność sprawdzimy w narzędziu od Google – Structured Data Testing. Wystarczy, że wkleimy adres URL strony lub podstrony, albo skorzystamy z opcji wklejenia części kodu, a tester pokaże nam, czy dane strukturalne zostały wdrożone poprawnie.

HreflangTestingTool

hreflang testing tool

Dla stron posiadających kilka wersji językowych niezbędne jest zaimplementowanie atrybutu hreflang. Do sprawdzenia ich poprawnego wdrożenia przyda nam się HreflangTestingTool.

Beam Us Up: SEO Crawling Software

beamusup

Narzędzie do badania struktury strony. Więcej o tym narzędziu znajdziesz w artykule: BeamUsUp SEO Crawler – alternatywa dla ScreamingFrog’a?

Oczywiście tego typu darmowych narzędzi seo jest znacznie więcej. Jeśli potrzebujemy jakiegoś konkretnego, warto szukać w wyszukiwarce czy na forach związanych z pozycjonowaniem i optymalizacją, a zapewne większość znajdziemy.

W pracy SEOwca wykorzystuje się zarówno darmowe narzędzia seo jak i płatne. Bez tych płatnych niestety nie da się obejść. Nie musimy mieć wszystkich, ale przynajmniej te podstawowe takie jak Majestic czy Ahrefs, Senuto, Scrape Box, ScreamingFrog itp. to konieczność.

 

Darmowe narzędzia SEO przydatne w codziennej pracy
Ocena: 5 z: 4

Paweł Bugno

Od 2012-15 roku SEO Copywriter - znaki liczył w milionach. Z czasem pojawiło się szersze zainteresowanie branżą SEO, które od 2014 roku jest regularnie rozwijane. Z pasji grafik komputerowy, ulubiony rodzaj grafiki to grafika rastrowa. Aktualnie Specjalista SEO w Agencji Semahead - agencji SEM Grupy INTERIA. W wolnych chwilach szarpie struny na gitarze elektrycznej.

  1. Świetny artykuł, dodałabym tam kilka narzędzi, które mają również darmowe wersje próbne – semstorm, senuto i poszerzyłabym to zestawienie o niezbędne narzędzie – excel 🙂

  2. Dedykowane narzędzia dedykowanymi narzędziami, ale warto jeszcze wspomnieć, że jest dużo wtyczek do przeglądarek umożliwiających szybki wgląd do podstawowych parametrów odwiedzanych stron. Weźmy taki pierwszy z brzegu SEOQuake do Chrome, który gdy jest aktywny w tak zwanym SEObarze (el. w górnej części witryny) lub bezpośrednio w SERPach może wyświetlać takie elementy jak: liczba zaindeksowanych podstron, data cache, webarchive, parametry z SEMrush itp. Prezentacja każdego z parametrów dla każdej z wyszukiwarek jest w dodatku dowolnie konfigurowalna i każdy z nich można włączyć lub wyłączyć jeśli na przykład nie chcemy mieć natłoku informacji przed oczami. Fajne też jest to, że można włączyć funkcję, aby przekreślane były linki nofollow oraz istnieje możliwość masowego sprawdzenia poziomu indeksacji – co prawda bodajże maksymalnie 50 URLi naraz, ale jak na podręczne narzędzie jest to zupełnie wystarczające. Warto mieć zainstalowane coś takiego, bo podczas zwykłego przeglądania sieci można się natknąć na jakieś bardziej lub mniej ciekawe case’y.

    1. Oczywiście dodatki do przeglądarki to również świetna sprawa, która z biegu pozwoli nam sprawdzić różne parametry. Ja jednak osobiście nie bardzo za nimi przepadam z tego względu, że po zainstalowaniu kilku takich dodatków przeglądarka zaczyna mulić. Dlatego korzystam raczej z czystej przeglądarki, a na drugiej mam dodatki zainstalowane 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *